Ana sayfa Yurtdışı Ürün Haberleri Yurt Dışından Araba Getirmek ve Vergi Hesaplama 2021

Yurt Dışından Araba Getirmek ve Vergi Hesaplama 2021

256
0
Yurt-Disindan-Arac-Getirme
Yurt-Disindan-Arac-Getirme

Yurt dışından araba getirmek ve vergi hesaplamaları 2021 yılı itibariyle geçen seneyle hala aynı devam etmekte. Türkiye dışından aldığınız araçları kullanabilmek için belirli oranlarda devlete ücret ödemeniz gerekiyor.

Yurt dışından araba getirmek ve vergi hesaplamaları 2021 yılı içerisinde ÖTV, KDV, silindir hacmi ve ithalat ücretleriyle hesaplanmaktadır. Bu bağlamda aracınızın faturasını kesinlikle yanınızda bulundurmanız gerekir.

Sınır kapısındayken aracınız gümrük işlemlerine girer. ÖTV ve KDV hesaplamaları, aracın silindir hacmi ve ithalat ücreti hesaplanarak sizden gümrük vergisi talep edilir.

ÖTV ve KDV oranları;

  • 600 cm3’e kadar ve vergisiz satışı 85000₺’ye kadar olan araçlarda %45 ÖTV,
  • 1600 cm3’e kadar ve vergisiz satışı 85000₺ – 130000₺’ye kadar olan araçlarda %50 ÖTV, 135000₺ üzerinde ise %80 ÖTV,
  • 1600 – 2000 cm3 arası ve vergisiz satışı 170000₺’ye kadar olan araçlarda %110 ÖTV, 170000₺ üzerinde ise %150 ÖTV’ye kadar ulaşabilmektedir.

Bu oranlar motor tipinden yakıt tipine kadar birçok parametreyle birlikte değişebilmektedir. Bu bağlamda sağlıklı bir hesap için bilirkişilerden yardım almanızı, Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesindeki bilgilere de göz atmanızı öneriyoruz.

Yurt Dışından Ürün Getirmek ve Gümrükleme İşlemleri

Yurt dışından ürün getirmek ve gümrükleme işlemleri, binek araç ve SIM kartlı ürünler dışında, oldukça benzerdir. Eğer fiziksel olarak bir ürün getiriyorsanız, televizyon ve benzeri büyük ürünler dışında, size pek fazla işlem çıkartacak ürün tipi bulunmamaktadır.

Sadece akıllı telefon, akıllı saat ve benzeri SIM kart içerikli mallarda ürünleri kullanabilmek için devlete harç ücreti ödemeniz gerektiğini belirtelim. Ancak SIM kart içermeyen akıllı saatlerde böyle bir kısıtlama bulunmamakta.

Yurt Dışı Saat Satış Siteleri

Bir diğer en çok sorulan sorulardan biriyse yurt dışı saat siteleri. Saat tipindeki ürünlerin SIM kart içermediği sürece herhangi bir kısıtlaması bulunmamaktadır. SIM kart içermeyen akıllı ürünleri de gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.

Amazon, eBay, Gearbest, Banggood, AliExpress gibi perakendecilerden bu tipte alışverişler yapabilir ya da CreationWatches, Chrono24 gibi internet sitelerini tercih edebilirsiniz.

Chrono24’ten Saat Almak

Chrono24’ten saat alma konusunda da bir sınırlama mevcut değildir. Firmanın Türkiye ayağının yanı sıra yurt dışı merkezlerinden de rahatlıkla ürün siparişi verebilirsiniz. Sadece satın aldığınız fiyatın %18 ya da %20 oranında vergi ödeyeceğinizi unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya girin