Ana sayfa Yurtdışı Ürün Haberleri Yurt Dışından Kaç Ürün Getirilebilir?

Yurt Dışından Kaç Ürün Getirilebilir?

263
0
Yurt Dışından Kaç Ürün Getirilebilir
Yurt Dışından Kaç Ürün Getirilebilir

Aradığı malı Türkiye’de istediği kalitede ya da fiyattan bulamayan, ticari ya da öznel amacı olan hemen hemen herkeste yurt dışından kaç ürün getirilebilir merakı vardır. Elbette, her ülkede olduğu gibi, Türkiye’nin de başka ülkelerden getirilen mallarda sınırlaması mevcut.

Bu sınırlama neredeyse her sene farklı ön şartlarla beraber güncellenmekte ve farklılaşmaktadır. Resmi Gazete’de yayınlanan son düzenlemeye göreyse bu oran, ticari olmayan mallar olması koşuluyla, her vatandaş için aylık olarak 5 mal ile sınırlandırılmıştır. Ancak bu ürünlerin de bazı sınırlamaları vardır.

SIM Kartlı Saatler Gümrükten Geçer mi?

Sim kartlı saatler kesinlikle gümrükten geçmez. Sim kartlı saatlerin gümrükten geçmemesi mal sınırlamalarına güzel bir örnektir. Normal saat ve akıllı saatlerin aksine sim kartlı saatler Türkiye sınırları içerisinde bulunan baz istasyonlarını aktif olarak kullanabildiği için IMEI kaydı istemektedirler.

Bu tip özellikleri olan bütün cihazların farklı ülkelerden temini yasaktır. Bu bağlamda, belirtilen tipte özelliği olmayan normal saatleri ve akıllı saatleri gümrük verginizi ödeyerek gönül rahatlığıyla temin edebilirsiniz.

Yurt Dışından Gelirken Ne Getirebilirim?

Yurt dışından gelirken ne getirebilirim derseniz de seçenekleriniz oldukça fazladır, ancak bu konuda da bazı kısıtlamalar mevcuttur. Örnek olarak içeriğinde SIM kartı olan her eşya için (telefon, tablet, SIM kartı olan akıllı saatler) IMEI harç ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Bunun yanı sıra büyük çaplı elektronik eşyalar için de TRT bandrolü ödemeniz şarttır.

Aynı şekilde birçok üründe de adet sınırlaması mevcuttur. Her eşyanın kendi alanına göre ayrı adet sayısı olduğundan, fiziksel olarak yurt dışından kaç ürün getirilebilir sorusuna net cevap vermek imkansızdır. Bu tip sorunlar yaşamamak adına tavsiye edilen oran, her bir eşya türü için, maksimum 3 ya da 4 adettir.

Yurt Dışından Alınan Ürünlerde Vergi Ne Kadar?

Yurt dışından alınan ürünlerde vergi oranı değişmektedir. Avrupa’dan gelen mallarda bu oran %18’iken, diğer bölgelerden gelenler için %20 oranındadır. Yani aldığınız malın fiyatının belirtilen yüzdesi kadar devlete vergi ödemeniz gerekir. Ancak kitap, dergi ve benzeri yazılı basımlar için 150 Euro’ya kadar muafiyet mevcuttur.

Yurt dışından alınan ürünlerde vergi oranı bu tip mallar için 150 Euro’dan sonra işleyecektir.

Yurt dışından kaç ürün getirilebileceğini vergi oranları ve gümrük kurallarıyla beraber cevaplamaya çalıştık. Bütün bu bilgilerin yanı sıra devletin resmi yayın organlarına da, isteyeceğiniz malın türüne göre, göz atmayı unutmayınız. Verdiğimiz bilgilerin ışığında, alışverişinizi güvenle yapmanızı diliyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya girin