Ana sayfa Yurtdışı Ürün Haberleri Yurtdışından güvenli alışveriş yapmak

Yurtdışından güvenli alışveriş yapmak

383
0
Yurtdışından güvenli alışveriş
Yurtdışından güvenli alışveriş

Yurtdışından güvenli alışveriş yapmak için öncelikle önlem almanız gereklidir.

İnternetin yaygınlaşması sebebiyle artık insanlar Yurt dışı alışveriş sitelerine yöneldi. Mağazalara gitmeden, en uygun sitelerden karşılaştırarak online ürün almanız mümkündür. Alışveriş yapanları için en büyük sorun Yurtdışından güvenli alışveriş yapmaktır.

Eğer bütçeniz kısıtlı ise sizlerde Yurtdışı alışveriş sitelerine yönebilirsiniz. Bunlardan en önemli olanları Aliexpress, Amazon, Gearbest siteleridir. Bu sitelerden Türkiye de 5 tl olan bir ürünü 1 tl ye alabilirsiniz. Dezavantajı ortalama 30-60 gün kargo süresi vardır.

Yurtdışından güvenli alışveriş yapmak için önemli iki nokta vardır. Bunlar ;

Alışveriş Sitesinin Deposu var mı ?

Yurtdışı alışveriş siteleri iki sistem ile çalışmaktadır. Bunlarda Türkçe Alışveriş siteleri olan Hepsiburada ve Teknosa mantığında işlemektedir. Bir alışveriş sitesi eğer kendi depolarından size ürünlerini gönderiyorsa Teknosa mantığında çalışıyordur. Eğer deposu yoksa mağaza direk size gönderiyorsa bu da Hepsiburada mantığında demektir.

Aliexress Deposu yok.

Gearbest Deposu var.

Amazon Deposu var.

Dx.com Deposu var.

Banggood.com Deposu var.

Deposu olan Gearbest gibi sitelerden alışveriş yapmak basittir ve güvenilirdir. Aldığınız ürün depodan direk olarak elinize gelmektedir. Kargonun kaybolma, sahte takip numarası, satıcı sahte ürün gönderimi, ürün göndermeme gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Mağazanın verdiği takip kodu ile  yurtdışı ürün kargo takibi yapabilirsiniz.

Aliexpress gibi mağaza sitelerinden alışveriş yapmak her zaman risklidir. Bu sitelerde herhangi mağaza bir ürünü var ve satmak istediğinde üye oluyor. Ürünü bize yolladıktan sonra sistem tarafından parasını alabiliyor. Mağazanın bize sahte ürün yollama veya sahte takip kodu ile ürün yollama riskleri vardır. Sizlerde böyle Mağaza sistemi ile çalışan yurtdışı alışveriş sitelerinden ürün alıyorsanız, mağazaları dikkatli incelemelisiniz.

Mağazalarda dikkat edilecek unsurlar

  • Mağaza ne zaman sitede alışverişe başladı ?
  • Mağazanın kaç adet ürün satışı var ?
  • Mağazanın site üzerinden puanı kaçtır ? (En az %95 üstü olmalıdır)
  • Mağazadan sipariş eden kişi sayısı kaçtır ?
  • Mağazanın aldığı yorumları ve toplam sipariş puanları dikkatle incelemelisiniz.

Ürünün gelmemi ihtimali olduğu için  takipli kargo ile almanızı öneririz.

Takipli Kargo ve Takipsiz Kargo

Takip kodunun ön ve arkasında iki adet harf bulunursa ürün takipli kargo ile gönderilmiştir. Bu kargolar size kesinlikle ulaşır ve imza atmanız gereklidir.

Takip kodunda bir adet harf veya harf yoksa bu ürünler size takipsiz kargo ile gönderilmiştir. Bu tür kargoları sadece Yurtdışında takip edebilirsiniz. Ürün Türkiye sınırlarına geldiğinde nerede olduğunu göremezsiniz. PTT tarafından posta kutusuna konulmaktadır.

Güvenli Alışveriş Yapabileceğiniz Siteler

ALİEXPRESS

Yurtdışı alışveriş sitelerinin en popüler olanıdır. Herkes tarafından bilinen bu site mağaza sistemi ile çalışmaktadır. Mağazalardan çok müşterilerinin tutan Aliexpress türkçe sitesi gün geçtikçe cirosu yükseltiyor. Yoğun olan bu sitede almak istediğiniz bir ürün satan 5 adet mağaza bulabilirsiniz. Aliprice uygulaması sayesinden almak istediğiniz ürünü  fiyatına, puanına, güvenilirliğine ve sipariş sayılarına göre listeyelebilirsiniz.

GEARBEST

2017 yılında Türkiye depolarınıda açan Gearbest  sitesi elektronik, hırdavat ürünleri çok popülerdir. Her gün yüzlerde kupon paylaşımı yapan Gearbest sitesi depoları sayesinden ürünlerinizi 7-30 gün içinde elinize ulaştırmaktadır. Ürünlerinin birçoğunda Turkey post kargo sistemi ile çalışan site Türkiye den birçok kişinin ilgisini çekmiştir.Son aylarda Türkiye Destek sistemi ile kolayca iletişime geçip durumunuzu Türkçe anlatabilirsiniz.

AMAZON

Biraz pahalı olmasına karşıt olarak %100 orjinal ürün satan bir yurt dışı alışveriş sitesidir.Amerika ve Almanya öncelikli deposu bulunan bu site Türkiye’de 1.000 TL ye bulabileceğiniz bir North Face montu 500 TL ye alabilirsiniz. Site otomatik olarak kargo ücretini ve gümrük ücretlerini ödeyerek sizin elinize direk ulaşmasını sağlamaktadır. Oyun sever için vazgeçilmez ekran kartlarıda en çok satan ürünlerindendir.

EBAY

Güvenilir bir şekilde yapabileceğiniz bir site olan EBAY 3 Eylül 1995 yılında Amerika’da kurulmuştur. Türkiye de yer alan Gittigidiyor sistemine sahip olan Ebay sıfır veya ikinci el ürün satışı yapmaktadır.

SANAL KART KULLANIMI

Yurtiçi veya Yurtdışı ürün alırken Kredi kartı yerine Sanal kart kullanmanızı tavsiye ederiz. Kart bilgileriniz herhangi birinin eline ulaştığı takdirde limitiniz kadar harcama yapabilecektir. Kredi kartınızın limitleri fazla olduğu için sizin için sorun oluşturacaktır.

  • Sanal kart kullanırken alacağınız ürün kadar para yükleyin.
  • Sanal kartınız yok ise kredi kartınızın yurt dışı alışveriş limitlerini düşürün.
  • Yapacağınız tüm alışverişlerde 3D Secure yöntemini uygulayınız.

3D Secure Nedir ?

Kredi kartınız veya sanal kart ile alışveriş yaparken alacağınız site güvenliğiniz için bankanıza yönlendirir.Bankanızdan sizin özel cep telefonunuza sms kodu gelir.Alışverişinizin onay verilmesi gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya girin