Ana sayfa Yurtdışı Kargo DHL Yurtdışı Ürün ve DHL Gümrük Vergisi Ödeme

DHL Yurtdışı Ürün ve DHL Gümrük Vergisi Ödeme

671
0
DHL Yurtdışı
DHL Yurtdışı

Bu yazımızda sizlere Yurtdışı ürün getirme ve DHL Gümrük Vergisi Ödeme ile ilgili detaylı bilgiler sunacağız.

Yurdışından bir ürün almaya karar verdiniz. Bu ürün Türkiye’de çok pahalı veya bu ürün Türkiye’de yoksa Yurtdışı alışveriş sitelerini inceleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Aliexpress sitesinden bir ürün aldınız. Bu gönderi gümrüğe tabi olacaktır.

Aliexpress sitesinden alışveriş yapmayı bilmiyorsanız öncelikle aliexpress nasıl alışveriş yaparım yazımızı okuyabilirsiniz.

Aliexpress sitesinden alışveriş yaparken hiçbir şekilde 2020 gümrük vergisi ücreti ödemiyoruz. Sadece aldığımız ürünler kargoda takılırsa aracı firma yada bizim uğraşmamız sonucu vergimizi öderiz.

Diyelim ki Aliexpress sitesinden 110 dolarlık kulaklık aldık. Kargo firmasını DHL seçelim. Koronavirüs sebebiyle şuan 2 ay üzerinde gelen kargolar DHL firması sayesinde kısa sürede gelmektedir.

DHL firması ürünü  taşıdığında sizi bilgilendirme mesajları ve mailleri atmaktadır. Ürününüz Çin’den çıktı, uçağa yerleştirildi, İstanbula geldi vb. durumları paylaşmaktadır.

Gümrük vergisi 2020 kurallarına göre Çin’den aldığınız ürünler artık açma bedeli ve %20 vergi çıkmaktadır. DHL sayesinden gümrük vergisin kolayca ödeyebilirsiniz.

DHL Gümrük Takılma

DHL ile satın aldığınız Aliexpress ürününüz İstanbul gümrüğe geldi diye mesaj aldınız. Birkaç gün sonra “Ürününüz Gümrüğe takıldı” diye  bir arama geldi. Heyecanlanmanıza gerek yok. Sitemizdeki bilgilendirmeleri okuyarak gümrükten ürününüzü DHL sayesinde çıkartabilirsiniz.

Öncelikle ürününüz İstanbul gümrüğe geldiğinde DHL takip kodu ile ürününüzü sürekli takip ediniz. Gümrüğe takıldı diye bir yazı gördüğünüzde DHL firmasından aranmayı bekleyiniz. Eğer aranmayı beklemek istemiyorsanız direk DHL firmasıyla iletişime geçiniz.

dhl gümrük gönderim bildirimi
dhl gümrük gönderim bildirimi

DHL Gümrük işlemleri

DHL firması gümrükteki ürününüzü geçici depolarınıza alır ve işlem yapmanız için bekletir. DHL geçici deposunda aldığınız ürün 20 gün durmaktadır.

DHL gümrük çekim evrakları
DHL gümrük çekim evrakları

Yukarıda bahsettiğim https://gumruk.dhl.com.tr/gumruk-cekim-evraklari sitesinden gümrük çekim evrakları bölümünü doldurunuz. Mail yerini kesinlikle eksiksiz doldurunuz. Kısa bir süre sonra mail adresinize bir mail gelecektir. DHL firması tarafından gümrükte takılan ürününüz için istenilen belgeler olacaktır.

DHL Gümrük Takılma İstenilen Belgeler

  • Gümrük dolaylı temsil yetkisi : Bizim yerimize kargo firması tarafından ürününüzü gümrükten çekmek içindir.  Nasıl doldurulacağı ile ilgili size bir örnek mail tarafından gelmektedir. Örnekte : Ad soyadınız, adresler, takip kodları, aldığınız ürün bilgiler, eşya listesi vb yer almaktadır.
  • Nüfus cüzdanınız arkalı önlü fotokopisi

Belgeleri mail ile gönderdikten sonra DHL firmasına ürünün vergi ödemesini yapıyorsunuz. Bu işlemler bitince DHL tarafından 1 gün sonra ürününüz gümrükten çıkıyor ve tekrar size gelmek için araçlarına yükleniyor.

110 dolarlık bir ürün için ortalama %20 2020 gümrük vergisi ödersiniz. Bu da yaklaşık 22 dolar gümrük vergisi demektedir. Aliexpress’ten aldığımız ürün 132 dolar olarak elimize ulaşmış olacaktır.

DHL gümrük hakkında sorularınız varsa, aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya girin