Ana sayfa Ekonomi - Finans Öğrenim Kredisi Ödeyemeyenler İçin Zaman Aşımı Var mı?

Öğrenim Kredisi Ödeyemeyenler İçin Zaman Aşımı Var mı?

281
0
Öğrenim Kredisi Ödeyemeyenler İçin Zaman Aşımı Var mı
Öğrenim Kredisi Ödeyemeyenler İçin Zaman Aşımı Var mı

Öğrenim kredisi yükseköğretim kurumunun maddi durumu düşük olan öğrencilere, öğrenim süresi boyunca verdiği maddi destektir. Bu desteğin üniversite bitimini takip eden 25 ayın sonunda sözleşmede belirtildiği gibi taksitler halinde geri ödenmesi gerekmektedir. Ancak üniversite bittiği ve 25 ay geçtiği halde hala ödeme gücü olmayan veya işe girememiş mezunlar, öğrenim kredisi borcunu nasıl ödeyecekler veya bu borçtan nasıl kurtulacaklar?

Borç Ödenmemesi ve Zaman Aşımı

Borç ödenmediğinde icra takibi de başlar. Bu durumda bankalardan kredi almak imkansız hale gelir. Geri ödeme konusu mezun ve işsiz kişileri karamsar bir düşünceye itiyor. Okuldan büyük umutlarla mezun olanlar, piyasaya girdiklerinde bekledikleri gibi bir atmosferle karşılaşmayabilirler. Çünkü zorlu iş hayatının kriterleri ile okulda edindikleri bilgi ve tecrübeler çoğu zaman uyuşmayabilir.

Hatta iş alımlarında, mutlaka “deneyimli olma şartı” koşan firmalar çoğunlukta kalıyor. Eğer her iş veren iş deneyimi şartı getiriyorsa, yeni mezun birey nasıl deneyim kazanabilir? Bu sorunun cevabı ile ilgilenen yok. Ancak yeni mezunun penceresinden baktığımızda, ödenmeyi bekleyen öğrenim kredisi borcu var. Bu borcun şöyle veya böyle ödenmesi gerekiyor, ama iş bulamayınca bu borç nasıl ödenecek? Neyse daha fazla karamsar bir tablo çizmeye gerek yok, zira bunun da bir çözümü var. Bu noktada zaman aşımı kavramı devreye giriyor. Öğrenci, taahhüt ettiği gibi bu borcunu ödeme konusunda sıkıntı yaşarsa zaman aşımından dolayı belli bir süre sonra borcu da silinir. Yani öğrenim kredisi için zaman aşımı çözümü vardır. Bu süre 5 yıldır. Ancak öğrencinin geri ödeme yapacağı taksitlerin sonuncusu, hangi yıla denk geliyorsa, bir sonraki yılın ocak ayından başlayarak 5 yıl saymanız gerekiyor.

Öğrenim Kredisi Borcunda Zaman Aşımı

Öğrenim kredisini almış ama geri ödemek için yol bulamayanlar, amme alacaklarının tahsili usulü hakkındaki 102. Kanun maddesini inceleyebilirler. Kredi borcu son taksiti diyelim ki mart 2020 tarihine denk geliyor. Son taksit tarihi Mart 2020 olduğu için, borçlu bu tarihin bir sonraki yılı olan 2021 yılı ocak ayından başlayarak, 2022,2023,2024 ve 2025 yılı geçtikten sonra ( 5 yıl bittikten sonra) bu borcundan kurtulur. Çünkü zaman aşımı söz konusu olacaktır. Ancak bu süre içinde icra takibi devam edecektir. İcra takibi durumunda ne olur veya bu tanım neyi ifade ediyor sorusuna gelince; ilamsız icra denildiğinde sizde alacağı olan herhangi birinin mahkeme kararı olmadan, icra dairesine giderek veya avukatını göndererek hakkınızda dosya açması olarak ifade edilebilir. Eğer icra farklı şekilde yanı ilamlı ise bu durumda alacaklı kişi, mahkeme kararını alarak dosya açmış demektir.

Değerli okurlarımız Öğrenim Kredisi Ödeyemeyenler İçin Zaman Aşımı Var mı?, Borç Ödenmemesi ve Zaman Aşımı, Öğrenim Kredisi Borcunda Zaman Aşımı ile ilgili bilgiler verdik. Bunların dışında Öğrenim kredisi zaman aşımı dilekçesi, KYK borcu zaman aşımı, KYK borcu zaman aşımı, Öğrenim kredisi zaman aşımı dilekçesi, KYK kredi ödeme planı, E-Devlet taahhütname, KYK borç SORGULAMA başlıklar hakkında bilgi almak için Google da arama yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya girin