Ana sayfa Ekonomi - Finans Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

382
0
Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur
Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Korona virüsün ezici etkisinin ardından birçok kişi kredi kartlarına yöneldi. İnsanlar bu durumda harcamalarını da kontrol edemedi. Ardından Korona virüs’e karşı alınan önlemlerin ardından gerek dükkânlarının kapanması gerek işten çıkarılmalar gündeme gelince de kredi kartları borçlarında ödemeler gecikti. Peki, Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

İçindekiler:

1.Kredi Kartınızın son ödemesinin 1 gün gecikmesi.

Kredi kartı ile işlem yapıldıktan sonra sizlere son ödeme tarihini sunarlar. Kredi kartı borcu olanlar bu duruma dikkat etmeliler. Aksi takdirde kredi kartı son ödeme tarihini bir gün geciktirmeniz durumunda bankanız size bir mesaj yollayacaktır. Mesajda “15 gün içerisinde kredi kartı borcunuzu ya da asgari tutarını ödemezseniz kartınız işleme kapanacaktır” notu düşülecektir. Bu durumda kredi kartınız işlemlere kapatılarak kredi kartı borcunu ödediğiniz takdirde açılacaktır. Ancak unutmayın kredi kartı borcunuzu 1 gün geçirirseniz faiz ödemek zorunda kalırsınız.

2.Kredi kartınızın son ödemesinin 30 gün gecikmesi.

Kredi kartı borcunuzu 30 gün içinde ödemezseniz ne olur? Bu durumda ödeyeceğiniz faizlerin üzerine akdi faizlerde eklenecektir. Hakkınızda bir yasal işlem uygulanmaz. Ancak kredi kartı borcunu ödemezseniz kredi notunuz düşecektir.

3.Kredi kartının son ödemesinin 90 gün gecikmesi.

Kredi kartınızın son ödeme tarihinden sonra 90 gün borcunuzu ödemediğinizi varsayalım. Bu durumda faizlerinize yenileri eklenecek, kredi notunuz tamamen düşecek ve daha kötüsü 7 gün içerisinde ödeme yapmamanız durumunda hakkınızda hukuki işlem başlatılacaktır. Ancak Kredi kartı borcunuzu ödemeyi kabul ederseniz, hakkınızda başlatılan yasal işlem ortadan kaldırılabilir. Bankayla iletişime geçmediğinizi düşünelim, borcunuzu da ödemediniz hakkınızdaki yasal işlem kararı Avukat’a verilir. Bu saatten sonra banka sizinle iletişimini keser ve tek muhatabınız Avukat olur. Bu durumda kredi kartı borcunuzu ödeme şansınız devam etmektedir. Fazla geciktirmeden en azından asgari tutarınızı ödemenizi tavsiye ediyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya girin