Ana sayfa Ekonomi - Finans Kredi Kartınızı Yurt Dışında Nasıl Kullanabilirsiniz?

Kredi Kartınızı Yurt Dışında Nasıl Kullanabilirsiniz?

452
0
Kredi Kartınızı Yurt Dışında
Kredi Kartınızı Yurt Dışında

Kredi Kartınızı Yurt Dışında Kullanmak İster misiniz?

Bütün yıl çalışmaktan harap oldunuz bu yoğun iş temposundan sıkıldınız ve kısa bir ara vermek için yurt dışında bir tatil yeri belirlediniz. Her insanın yaşamak istediği gibi bu tatilin sorunsuz ve huzurlu geçmesi. Hem yabancı insanlar hem de yabancı bir ülke görmek sizi biraz da olsa rahatlatabilir. Fakat bu ülkenin kendine has disiplini ve kuralları bazı konularda size engel olarak sizi yorabilir. Bu engellerden biri de alışveriştedir.

Eğer nakit taşımayı sevmiyorsanız ve kredi kartı kullanmak istiyorsanız dikkatsiz davranmanız beklenmedik sebeplere yol açabilir. Bu yazımızda yurt dışında kredi kartıyla alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenleri belirttik.

 Kredi Kartınızın Yurtdışında Kullanıma Açık Olduğundan Emin Olun

Yurtdışında kredi kartınızı kullanarak bir sürece girdiğinizi unutmayın. Her ne kadar ülkemizde birçok kişi uluslararası bankaların kredi kartlarını kullansak da bazı bankaların kredi kartları yurtdışında alışverişe uygun olmayabiliyor ve kullanılamıyor. Kredi kartınız yurtdışına kapalı ise kullanamazsınız bundan dolayı gittiğiniz ülkede kredi kartı kullanmak gibi bir düşünceniz var ise ilk yapmanız gerekenlerden biri, bankanızı arayarak, kartınızın yurtdışında kullanıma açık olup olmadığını sorgulayarak kullanılabilir mi olduğunu sormak ve öğrenmek. Eğer kartınız yurtdışı kullanımı için uygun değilse, ilk önce müşteri hizmetlerinden veya banka şubesine giderek kartınızı yurtdışında kullanıma açık hale getirmelerini talep etmek.

Kartınızı açtıysanız kullanırken dikkat edecekleriniz

Kredi kartınızın yurtdışı için kullanıma açık hale gelmesinden sonra alışveriş sırasında dikkat etmeniz gerekiyor. Sonuç olarak farklı bir memlekete gidiyor ve bilmediğiniz yerlerdesiniz. Alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenlerin başında kart bilgilerinizin kopyalanmasına engel olmak var. Zira kopyalanırsa başınıza gelecekleri hiç düşünmeyin bile. Kötü niyetli bir personele denk gelirseniz papağan adı verilen kart kopyalama makinesi ile kartınızın bütün bilgilerini ele geçirebilir. Buna engel olmanın yolu ise çok basit, yapmanız gereken kredi kartınızın gözünüzün önünde kullanılmasını istemek çünkü papağan adı verilen makine normal pos cihazlarına göre farklı olduğu için personelin göz önünde yapacak kadar yürek yediğini düşünmüyorum. Eğer ödeme işlemi göz önünde yapılıyorsa korkulacak bir şey yoktur alışverişinize devam edebilirsiniz.

Ürünün fiyatını tamamıyla öğrenin

Yurtdışında bazı ülkelerin mağazalarında ürün etiketi üzerindeki fiyat nakit ve peşin ödeme için olabilir. Genellikle kredi kartı ile yapılan ödemelerde etiket üzerinde yazmayan ekstra ücretler hesap özetinize yansır. Buna engel olmak amacıyla kasaya vardığınızda ürün için ek ücret alınıp alınmadığını öğrenmenizde fayda vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya girin